Поради щодо вступу

Для багатьох випускників закінчення школи – це не фінал і навіть  не фініш, це скоріше перехід із одного стану в інший, із зони батьківського нагляду в зону турбулентності дорослого життя. Після закінчення школи на вже колишніх старшокласників чекає в першу чергу зміна статусу – почесний абітурієнт. І це,  звичайно, якщо збираєтесь двома ногами переступити за поріг омріяного вузу.

І так, пропонуємо кілька слушних порад всім тим, хто збирається до ВНЗ.

 • ВНЗ – це не просто, це як лотерея, як чорне і червоне в рулетці. Тут або «вступиш», або «пролетиш». Тому спробуйте вступати відразу у кілька вузів. У такому випадку діє правило – чим більше спроб, ти більше шансів. Усі навчальні заклади (університети, академії) повинні приймати засвідчені нотаріусом копії документів про середню освіту. Важливо правильно розрахувати час і сили, щоб встигнути скласти всі іспити.
 • Не поспішайте вступати на платну форму навчання. У державних ВНЗ відповідно до закону України «Про освіту» повинні приймати документи і проводити іспити (у тому числі і для вступників на комерційній основі) абсолютно безкоштовно. У недержавних ВНЗ плата за іспити повинна зазначатися у договорі, що укладається між абітурієнтом і навчальним закладом.
 • Не піддавайтеся на нечесні пропозиції і не шукайте легких шляхів. Поставтесь серйозно до пропозицій незнайомих «вирішити проблему вступу шляхом внесення круглої суми «своїй» людині в приймальній комісії», щоб гарантувати вступ на потрібну спеціальність. Шахраїв багато і вони повсюди. Надійніше у такому випадку вступати відразу на платне відділення ВНЗ – і гроші інвестуєте в освіту і диплом державного зразка отримаєте.
 • Знайте міру в апеляціях. В разі, якщо на іспиті Ви вважаєте, що Вас оцінили необ’єктивно і занизили оцінку – сміло подавайте апеляцію. Процедура апеляції робиться відразу після усного іспиту або в день оголошення результатів письмової роботи. Варто написати заяву на ім’я відповідального секретаря приймальної комісії й аргументовано довести, що екзаменатори були не праві. Відповідну заяву в той же день розгляне спеціальна апеляційна комісія. Рішення повинні оголосити у Вашій присутності. Кінцевий результат може бути як у Вашу користь, так і не дуже.  Не забувайте аргументи повинні бути вагомими.

 Подавати апеляцію можна у разі якщо:

 • на усному іспиті вашу відповідь вислухав тільки один викладач (другий у цей час запитував іншого абітурієнта або взагалі був відсутній);
 • письмову роботу перевіряла тільки одна людина (повинні перевіряти як мінімум двоє);
 • викладач не схотів вислухати до кінця або ж чинив моральний тиск;
 • на іспиті вимагали знань понад шкільної програми або те, що вивчається на платних підготовчих курсах.
 • Готуйтесь завчасно до подачі документів. Завжди уточнюйте в приймальній комісії перелік необхідних для вступу документів в конкретний ВНЗ. У випадку, якщо Ви не можете з’явитися на іспит через погане самопочуття, хворобу, нещасний випадок – вимагайте перескладання в інший час. Керівництво зобов’язане піти назустріч і призначити іншу дату іспиту. Тільки обов’язково представте в приймальну комісію відповідну довідку, завірену печаткою медичної установи.
 • Престижний вуз ще не означає успішне навчання. Оцінюйте реально свої шанси, адже в деяких ВНЗ на одне студентське місце претендує 15-20 осіб. Можливо, варто вчитися на омріяній спеціальності, але в менш престижному навчальному закладі. Не втрачайте свій час і гроші – приймайте обдумані рішення.
 • Зверніть увагу на зовнішній вигляд. Не дратуйте викладачів, одягнувшись на іспит надто відверто і зухвало: голий пупок, відкриті ноги, надто яскравий одяг. Привчайтесь уже до дисципліни і смаку. Також дотримуйтесь правил поведінки – не скандальте і не грубіть комісії. Дивіться викладачам в очі, говоріть впевнено  – все це допоможе при визначенні балу.

Успіху Всім!